Baška

Erb obce Baška

Počet obyvateľov: 557
Rozloha: 450 ha

Adresa Obecného úradu: Baška 71, 040 16 Košice 16
Telefón: 055/ 6853 116
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.baska-obec.sk

Informácie o obci

Obec Baška je situovaná v západnej časti Košickej kotliny, neďaleko mesta Košice. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1247. Obec vznikla na základe iniciatívy štyroch slovenských a štyroch nemeckých rodín, čo dosvedčujú aj priezviská pôvodných obyvateľov obce. V obci sa nezachovala kontinuita pôvodného slovenského obyvateľstva, došlo podobne ako v okolitých obciach k pomaďarčeniu obyvateľov, istý čas na území obce žili aj nemeckí prisťahovalci. Až v druhej polovici 16. storočia nastáva opäť nárast slovenského obyvateľstva v obci.

V minulosti sa obyvatelia žijúci na území obce živili predovšetkým poľnohospodárstvom, ale aj lesným hospodárstvom, nakoľko v okolí sa nachádzali rozsiahle dubové lesy. Lesné hospodárstvo hralo prím v živote obyvateľov, svedčí o tom aj pôvodná zachovaná pečať Bašky z roku 1839. V období rokov 1938-1945 bola obec pripojená k Maďarsku.

Dominantou obce je Rímskokatolícky kostol sv. Štefana Uhorského, ktorý bol postavený v roku 1811.

Charakteristika erbu

Baska erbErb vznikol na základe motívu z voskovej pečate, pochádzajúcej z roku 1839. Zdôrazňuje dôležitý a neodmysliteľný význam lesného hospodárstva v každodennom živote obyvateľov Bašky.

Samotný erb je tvorený modrým štítom, v ktorom kráčajú dva strieborné diviaky odeté v zbroji zlatej farby. Medzi nimi sa na zelenej lúke týči listnatý zlatý strom s košatou korunou.

contentmap_plugin

Tags: Baška

Loga partnerov