Hodkovce

Erb obce Hodkovce

Počet obyvateľov: 278
Rozloha: 758 ha

Adresa Obecného úradu: Hodkovce 2, 044 21 Šemša
Telefón: 055 / 697 01 78
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.obec-hodkovce.sk

Informácie o obci

Obec Hodkovce sa nachádza v severozápadnej časti Košickej kotliny na ľavom prítoku potoka Čečanka, asi 17 km od krajského mesta Košice. Prvá písomná zmienka o obci, ktorá sa zachovala siaha až do roku 1427, v ktorej obec vystupuje pod názvom Horhkowch.

Z historického hľadiska sa samotný názov obce menil viackrát. Dnešnému názvu Hodkovce, ktorý sa vyprofiloval v roku 1927 predchádzali nasledovné pomenovania: flumen Hothkou, Hudkow, Hothkovch, Hatkocz, Hatkowcze a Hadkovce.

Od samotného vzniku obce, bolo jej územie obývané predovšetkým Slovákmi, no jej osídľovanie bolo ovplyvnené tureckými nájazdmi. Turecké nájazdy zapríčinili postupné vyľudňovanie obce a pomaďarčenie skladby obyvateľstva. K opätovnému poslovenčeniu obyvateľstva došlo pravdepodobne okolo roku 1595, kedy v obci Hodkovce pôsobil slovenský farár Gregor Gosnovský.

Obci dominuje rímskokatolícky barokovo - klasicistický kostol očisťovania P. Márie, postavený r. 1832, ktorý bol v roku 1991 pristavaný. Zaujímavým miestom je strelnica Streleckého klubu Hodkovce.

Charakteristika erbu

Hodkovce erbMotív erbu je inšpirovaný prírodným motívom pochádzajúcim z obecného pečatidla, ktorého pôvod sa datuje do roku 1839.

Erb je tvorený modrým štítom, v ktorom zo zelenej uhnutej lúky rastie strom striebornej farby, ktorého koruna je tvorená mohutným lístím. Vpravo od stromu beží do kopca zajac zlatej farby a na ľavej strane v úzadí vychádza žiariace slnko s tvárou.

contentmap_plugin

Loga partnerov