Hýľov

Erb obce Hýľov

Počet obyvateľov: 467
Rozloha: 2 388 ha

Adresa Obecného úradu: Hýľov 21, 044 12 Nižný Klátov
Telefón: 055 / 696 71 94
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.obechylov.sk

Informácie o obci

Obec Hýľov je situovaná na hranici východnej časti Slovenského Rudohoria a severozápadnej časti Košickej kotliny, na hornom toku rieky Ida. Prvá písomná zmienka o obci siaha do roku 1330, kedy sa synovia Štefana, tiež nazývaného Čurka delili o rodinný majetok. Už v tom období sa jednalo o veľmi rozvinutú obec.

Od samotného vzniku obce bol Hýľov slovenskou dedinou a spojenie Slovákov tu nikdy nebolo pretrhnuté. Svoje atribúty si zachoval aj počas expanzie maďarských obyvateľov, ktorý postupovali v 16. a 17. storočí severným smerom.

Obyvatelia sa v 18. storočí živili ťažbou železnej rudy, ktorú ďalej vozili na spracovanie do Zlatej Idky a taktiež aj varením piva. V prevádzke bol aj železný hámor, ktorého činnosť sa datuje do prvej polovice 19. storočia. Neskôr, za prvej ČSR sa obyvateľstvo obce živilo prácou v poľnohospodárstve, lesnom hospodárstve a na miestnej píle.

Nad obcou Bukovec a vedľa obce Hýľov sa nachádza veľká Bukovecká umelá nádrž, slúžiaca ako zásobáreň pitnej vody pre mesto Košice a jeho okolie. Vodárenská nádrž Bukovec bola vybudovaná v rokoch 1968 až 1976. Táto nádrž nie je pre verejnosť sprístupnená, je ale významným biotopom vodného vtáctva, obojživelníkov a vtáctva.

Charakteristika erbu

Hylov erbMotív erbu sa nesie v duchu sakrálnej stavby, ktorá pochádza z obecnej pečate pochádzajúcej z roku 1784.

Erb tvorí modrý štít, v ktorom sa na zelenom vŕšku týči kostolné priečelie obsahujúce dve zlaté okná a jednu zlatú vstupnú bránu. Priečelie kostola je v striebornom prevedení. V pozadí je situovaná tiež striebornej farby kostolná veža s jedným zlatým oknom. Nad sakrálnou stavbou sa nachádzajú rovnako veľké zlaté hviezdy a strieborný polmesiac.

contentmap_plugin

Loga partnerov