Jasov

Erb obce Jasov

Počet obyvateľov: 3 321
Rozloha: 3 542 ha

Adresa Obecného úradu: Hlavná 259, 044 23 Jasov
Telefón: 055/466 51 06
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.jasov.sk

Informácie o obci

Obec Jasov leží v mieste, kde sa Slovenské Rudohorie stretáva s Jasovskou plošinou. Obec sa zrodila na majetku kláštora z banskej osady, kde sa v tom období ťažilo železo a drahé kovy. Prvá písomná zmienka o území Jasova pochádza z roku 1234, kedy už obec bola trhovou obcou, ktorá sa vyvinula z niekdajšej baníckej osady. Územie dnešného Jasova však bolo osídlené už v mladšej dobe bronzovej, o čom svedčia archeologické nálezy. Už v 13. storočí bol Jasov významným trhovým centrom, kam prinášali ľudia z okolitých obcí svoje produkty na predaj. V roku 1243 dostal Jasov banícke výsady a povolenie na ťažbu kovov.

V rokoch 1241 – 1242 bola obec sužovaná tatárskymi vpádmi a bola zničená. Zničený bol taktiež aj v tom období ešte nedostavaný kláštor, ktorého následná rekonštrukcia a obnova bola realizovaná až v rokoch 1750 – 1766. V súčasnosti je kláštor národnou kultúrnou pamiatkou a sídlom rádu Premonštrátov.

Obyvatelia Jasova sa živili predovšetkým banskou činnosťou a ťažbou rúd, obec však bola aj známym remeselníckym centrom, kde bolo v 15. a 16. storočí založených viacero remeselníckych cechov. Išlo predovšetkým o kováčov, debnárov, krajčírov, tkáčov či hrnčiarov. Neskôr sa obyvateľstvo Jasova živilo poľnohospodárstvom, prácou v mlynoch, tehelni a na jasovskej píle.

Nad obcou sa týči Jasovská skala, na ktorej sa nachádzajú zvyšky niekdajšieho Jasovského hradu, ktorého vznik sa datuje do roku 1312. Hrad bol však zničený a dodnes sa zachovali už len jeho zvyšky pri Jasovskej skale.

K najväčším zaujímavostiam obce patrí kláštor Premonštrátov, ktorému dominuje barokový kostol sv. Jána Krstiteľa s bohato zdobeným interiérom. Súčasťou kláštora je vzácna knižnica a rozľahlá baroková záhrada s atraktívnym sekvojovcom mamutím, ktorý rastie priamo pred kláštorom. Súčasťou obecného cintorína je rímsko-katolícky kostol sv. Michala Archanjela, ktorý bol postavený v 15. storočí v gotickom slohu.

Na území obce sa nachádza množstvo prírodných atraktivít – Jasovská jaskyňa, Náučný chodník Jasovská skala, Čertova skala a taktiež známe Jasovské rybníky s možnosťou ubytovania v priľahlom kempe.

Charakteristika erbu

Jasov erbErb obce Jasov nesie v sebe symboliku baníctva a ústrednú postavu znázorňuje Archanjel Michal. Oba dominantné symboly erbu pochádzajú z pečate obce, na ktorej boli znázornené už v 16. storočí.

Erb je tvorený červeným štítom, v ktorom dominuje postava anjela odetého v striebornom rúchu, so zlatými krídlami, vlasmi a obuvou. Vo svojej zdvihnutej pravej ruke má uchopený strieborný meč a v ľavej ruke pred sebou drží mohutné zlaté váhy. V oboch horných rohoch erbu sú umiestnené skrížené banícke kladivká so zlatými rúčkami.

contentmap_plugin

Loga partnerov