Malá Ida

Erb obce Malá Ida

Počet obyvateľov: 1 370
Rozloha: 1 020 ha

Adresa Obecného úradu: Hlavná 11, 044 20 Malá Ida
Telefón: 055 / 697 01 12
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.malaida.sk

Informácie o obci

Obec Malá Ida sa nachádza v severozápadnej časti Košickej kotliny, na nive potoka Ida, len 4 km od mestskej časti Košice – Šaca. Prvá písomná zmienka o obci siaha až do roku 1247, kedy tu malo prevažné zastúpenie maďarské obyvateľstvo. Významnosť obce podčiarkuje aj skutočnosť, že už v roku 1335 tu stál nie len kostol, ale i fara. Koncom stredoveku tu bola pretrhnutá dovtedajšia kontinuita slovenského obyvateľstva kedy sa obec Malá Ida pomaďarčila, čo trvalo až do začiatku 18. storočia.

Obec mala v niekdajších časoch veľmi veľa vlastníkov a vďaka tejto skutočnosti sa viackrát menila aj jej rozloha. Pôvodné obyvateľstvo sa živilo prácou v poľnohospodárstve a v baníctve.

Malá Ida je známa radovou zástavbou, v ktorej hlinené domy so slamenou strechou pochádzajú až z 19. storočia. Obyvatelia sa ešte v prvej polovici 20. storočia zaoberali tkaním plátna, výrobou handričkových pokrovcov a rôznych iných tkanín.

V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie, ktorý bol v rokoch 1992-1993 rozšírený po obidvoch stranách hlavnej lode. Atraktívnym miestom je aj golfové ihrisko alebo tenisová hala.

Charakteristika erbu

Mala Ida erbÚstredným motívom erbu obce Malá Ida je roľník v čase, keď pravdepodobne prebieha žatva. Motív erbu je inšpirovaný obecnou pečaťou, na ktorej sa predmetný výjav zobrazoval už v roku 1839.

Samotný erb je tvorený modrým štítom, v ktorom po zelenej lúke kráča roľník alebo hospodár oblečený vo veste a zástere zlatej farby. Jeho kroky smerujú k vysokej kope zlatej farby. Vo svojej pravej ruke má uchopené strieborné vidly a v ľavej ruke nesie cez plece prehodené hrable a kosu so zlatými rúčkami.

contentmap_plugin

Loga partnerov