Medzev

Erb obce Medzev

Počet obyvateľov: 3 993
Rozloha: 3 188 ha

Adresa Mestského úradu: Štóska 6, 044 25 Medzev
Telefón: 055 / 466 31 05
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.medzev.sk

Informácie o meste

Mesto Medzev sa rozprestiera na východných svahoch Slovenského Rudohoria, v západnej časti Košickej kotliny, približe 36 km od krajského mesta Košice. Prvá písomná zmienka o Medzeve sa datuje do roku 1359. Mesto bolo od svojich počiatkov až do prvej polovice 20. storočia obývané nemeckými a flámskymi prisťahovalcami, ktorí tu boli pozvaní na základe udelenia privilégií kráľom Belom IV. Ten v roku 1241 pozval nemeckých prisťahovalcov, aby osídlili územie súčasného východného Slovenska, ktoré bolo po tatárskych vpádoch takmer vyľudnené. Zažila sa pre nich ľudová prezývka Mantáci, odvodená z nemeckého tvaru manta – meint er. V meste sa dodnes hovorí nemeckým (mantáckym) nárečím.

O samotnom názve mesta a jeho vzniku koluje množstvo historiek a povestí. Jedna z nich hovorí o žene menom Metzen, ktorá obyvateľov vtedajšej osady zachránila pred drakom a obyvatelia tak z vďaky pomenovali toto územie ako Metzenseifen, teda Medzev.

Pôvodní obyvatelia Medzeva sa živili poľnohospodárstvom, baníctvom a hutníctvom. V roku 1639 vznikol v meste hámornícky cech a neskôr aj hámornícke združenia a firmy. Medzev bol známi výrobou náradia na ručné poľnohospodárske práce. Kováči vyrábali výrobky ako napríklad lopaty, rýle, motyky a mnohé ďalšie, ktorými sa vďaka svojej kvalite preslávili nie len na okolitom území, ale aj v zahraničí.

V Medzeve sa nachádza atraktívny funkčný Hámor, Múzeum kinematografie a hvezdáreň. Dominantou Medzeva je kostol Narodenia Panny Márie stojaci v centre na Mariánskom námestí. Na mesto nadväzuje rekreačná oblasť Šugovská dolina, kde sa okrem ďalších hámrov nachádza aj Ranč Šugov s možnosťou ubytovania alebo jazdy na koňoch.

Charakteristika erbu

Medzev erbMotív erbu zobrazuje Pannu Máriu, ktorá vo svojom náručí drží malého Ježiška. Motív bol prevzatý z pečatidla mesta Medzev, ktoré pochádza z roku 1710.

Erb tvorí modrý štít, v ktorého strede je situovaná Panna Mária so zlatými vlasmi a zlatou korunou. Vo svojom náručí má uchopeného malého Ježiška, ktorého vlasy a koruna sú taktiež v zlatej farbe. V ľavej ruke drží zlaté žezlo, ktoré je ukončené dvojkrížom. Pred biblickým výjavom sú umiestnené dve banícke kladivká a po jeho bokoch sa nachádzajú zlaté, ozdobné, listnaté ratolesti.

contentmap_plugin

Loga partnerov