Nováčany

Erb obce Nováčany

Počet obyvateľov: 736
Rozloha: 1 735 ha

Adresa Obecného úradu: Nováčany 144, 044 21 Šemša
Telefón: 055 / 466 43 24
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.novacany.ou.sk

Informácie o obci

Obec Nováčany je situovaná na styku severozápadnej časti Košickej kotliny so Slovenským Rudohorím. Prvá písomná zmienka o obci, vtedy s názvom Wyffolu pochádza z roku 1323. Obec pôvodne patrila panstvu Abovcov, neskôr sa jej vlastníkmi stalo grófstvo rodiny Šemšeyovcov. Obyvateľstvo tohto územia sa živilo prevažne poľnohospodárstvom.

Zaujímavosťou je, že už v 19. storočí bola v obci vybudovaná stanica pošty. V rokoch 1938 – 1945 boli Nováčany pripojené k Maďarsku, no napriek tejto udalosti kontinuita Slovákov v obci zostala neporušená. Od roku 1810 pôsobí v obci základná škola, ktorej prvú budovu dal postaviť jasovský prepošt.

Obci dominuje rímskokatolícky kostol sv. Štefana, ktorý bol postavený v roku 1807 v klasicistickom slohu. Na začiatku 20. storočia bola južne od obce vybudovaná kaplnka, ktorá tu pod korunami statných líp stojí dodnes a každoročne sa v nej koná svätá omša. Ďalším zaujímavým miestom v obci je Biofarma Zlatý Hýľ ponúkajúca aj možnosť ubytovania.

Charakteristika erbu

Novacany erbMotív erbu zachytáva výjavy zo starších obecných pečatí, ktorého hlavnými črtami sú znaky svätého Štefana.

Erb je tvorený červeným štítom, v ktorého strede je umiestnená strieborná kniha, ktorá je zdobená zlatým krížom a zlatým bočným kovaním. Nad knihou sú situované tri strieborné kamene a spodná časť je tvorená zlatými listnatými ratolesťami.

contentmap_plugin

Loga partnerov