Poproč

Erb obce Poproč

Počet obyvateľov: 2 750
Rozloha: 2 640 ha

Adresa Obecného úradu: Školská 2, 044 24 Poproč
Telefón: 055 / 466 81 71
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.poproc.sk

Informácie o obci

Obec Poproč sa nachádza na juhovýchode Slovenského Rudohoria, na ľavej strane rieky Bodvy. Prvá písomná zmienka o obci je datovaná do roku 1255, hoci ako osada sa toto územie vyvíjalo už aj pred týmto dátumom. Vznik obce úzko súvisí s históriou premonštrátskeho prepošstva v Jasove.

Jasovské prepošstvo v Poproči dostalo v roku 1290 od uhorského kráľa Ondreja III. banské privilégiá a tým sa pre obec Poproč zaručilo slobodné kutacie právo na dolovanie zlata, olova, cínu a železa.

Obyvatelia sa živili dobývaním rudy, pastierstvom, remeselníctvom, uhliarstvom ako aj obrábaním pôdy a v kraji vynikali výrobou rešiet, neskôr aj baníctvom a lesníctvom. Koncom 16. storočia bol Poproč takmer výlučne slovenskou obcou. V období rokov 1939 – 1945 bola obec pričlenená k Maďarsku.

Architektonickou dominantou Poproča je neskorobarokový rímsko-katolícky kostol Všetkých svätých, ktorý v roku 1766 do dnešnej podoby prestavali z pôvodne neskorogotického kostola. Za návštevu rozhodne stojí aj expozícia pod názvom História a národopisné tradície obce Poproč umiestnená v kultúrnom dome v obci.

Charakteristika erbu

Poproc erbMotív erbu sa nesie v duchu baníctva a znázorňuje typické banícke náradie. Atribúty nachádzajúce sa v erbe pochádzajú z obecnej pečate z 18. storočia.

Erb tvorí červený štít, v ktorého spodnej časti je umiestnená zlatá šesťcípa hviezda. Nad hviezdou sú situované dve banícke kladivá so striebornými rúčkami a dokopy sú spojené a previazané stuhou zlatej farby.

contentmap_plugin

Loga partnerov