Rudník

Erb obce Rudník

Počet obyvateľov: 607
Rozloha: 2 300  ha

Adresa Obecného úradu: Rudník 205, 044 23 Jasov
Telefón: 055 / 466 42 03
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.obecrudnik.sk

Informácie o obci

Obec Rudník je situovaná na juhovýchode Slovenského Rudohoria, na ľavobrežných prítokoch Rudníckeho potoka. Prvá písomná zmienka o Rudníku siaha do roku 1255, no samotné dejiny tejto obce sú oveľa staršie, ale žiadne hodnoverné doklady z tých čias nie sú zachované.

Obyvatelia sa živili obchodovaním, vozením obilia a vína z juhu do Smolníka, mali právo kupovať a predávať nehnuteľnosti, zásobovali hlinou hrnčiarov v Moldave a v Jasove, taktiež pracovali aj v hámroch a venovali sa aj uhliarstvu, drevorubačstvu a na odlesnenom území čiastočne poľnohospodárstvu.

V obci sa nachádzali Rudnícke kúpele s blahodárnymi liečivými účinkami, ktoré boli počas II. svetovej vojny zničené a opäť zrekonštruované už neboli. Obec je známa kostolom sv. Anny, ktoré je pútnickým miestom a viaže sa k nemu množstvo historiek a učinených zázrakov. Kostol sa nachádza na lúke nad obcou, okrem kostola tu stojí aj väčší prístrešok s lavičkami, upravený prameň pitnej vody s kaplnkou a sochou sv. Jána Nepomuckého. Pri prameni sa nachádza aj malá vodná nádrž a jediná zachovaná budova niekdajších kúpeľov. Na mieste súčasného kostola stála v 17. storočí drevená kaplnka. Neskôr, v roku 1750 tu dal jasovský prepošt Andrej Sauberer postaviť kaplnku kamennú a v roku 1751 pápež Benedikt XIV. vo Vatikáne potvrdil pápežskou bulou toto miesto ako pútnické.

Charakteristika erbu

Rudnik erbMotív erbu pochádza z historickej pečate a znázorňuje statného a odvážneho rytiera na koni, ktorý úspešne skolil draka.

Erb tvorí modrý štít, v ktorom rytier v striebornom odeve sedí na striebornom koni so zlatým sedlom, hrivou, chvostom a kopytami. Rytier má v pravej ruke uchopený červený obranný štít, na ktorom sú znázornené dve zlaté banské kladivá a v ľavej ruke drží striebornú kopiju, ktorou bodá priamo do hlavy zlatého draka nachádzajúceho sa pod ním.

contentmap_plugin

Loga partnerov