Šemša

Erb obce Šemša

Počet obyvateľov: 773
Rozloha: 1 717 ha

Adresa Obecného úradu: Šemša 116, 044 21 Šemša
Telefón: 055 / 697 01 90
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.semsa.ocu.sk

Informácie o obci

Obec Šemša sa nachádza na úpätí juhovýchodných svahov Slovenského Rudohoria. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1280. Samotná obec mala viacerých majiteľov, v rokoch 1322 – 1328 kúpil časť obce aj s kostolom spišský kastelán Tomáš, ktorý bol zakladateľom rodu Semseyovcov.

Od roku 1280 prešiel názov obce mnohými zmenami. Samotný názov Šemša sa ustálil v roku 1903 a predchádzali mu nasledovné pomenovania: Scemse, Sempse, Semcha, Semse, Zempse, Zemsa, Scemcha, Zemse, Semsza, Ssemsza a Semcha.

Pôvodní obyvatelia sa živili predovšetkým poľnohospodárstvom a lesným hospodárstvom. V rokoch 1938 – 1945 bola obec pripojená k Maďarsku a 7 rokov od jej odpojenia, konkrétne v roku 1952 bolo v obci založené prvé jednotné roľnícke družstvo.

V Šemši stojí jednoposchodový barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol rodovým sídlom grófskeho rodu Semseyovcov, postavený v polovici 18. storočia ako prízemná budova. V prvej polovici 19. storočia pribudlo kaštieľu prvé poschodie a neskôr k nemu bolo pristavené bočné krídlo. Pri kaštieli je anglický park s cudzokrajnými drevinami. Zaujímavým je aj neskoroklasicistický kostol pochádzajúci z roku 1855, postavený v tesnej blízkosti kaštieľa.

Charakteristika erbu

Semsa erbMotív erbu je prevzatý z obecnej pečate z roku 1839 a znázorňuje tamojší kaštieľ so súmernými stromami po jeho bokoch.

Samotný erb je tvorený modrým štítom, v ktorom na zelenej ploche stojí budova kaštieľa striebornej farby s piatimi zlatými oknami a zlatou vstupnou bránou. Po oboch bokoch budovy stoja do výšky sa týčiace statné zlaté smreky.

contentmap_plugin

Loga partnerov