Štós

Erb obce Štós

Počet obyvateľov: 730
Rozloha: 3 135 ha

Adresa Obecného úradu: Štós 143, 044 26 Štós
Telefón: 055 / 466 72 37
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.stos.sk

Informácie o obci

Obec Štós leží na rozhraní Slovenského krasu a Volovských vrchov, asi 50 km západne od mesta Košice. Prvá písomná zmienka o obci sa datuje do roku 1241, ktorá hovorí o osídľovaní spustošeného územia baníkmi, drevorubačmi a uhliarmi nemeckého pôvodu.

Remeselníci boli v poradí ďalší, ktorý sa rozhodli prísť na toto územie a vo veľkej miere sa pričinili o jeho rozvoj a začali spracovávať ložiská železnej rudy, striebra a medi. Rok 1696 bol pre obec významný, nakoľko bola povýšená na kráľovské banícke mesto.

Začiatkom 19. storočia sa Štós stal významnou priemyselnou obcou a to vďaka prastarej nožiarskej tradícii. V roku 1827 obyvatelia založili prvú továreň na výrobu nožov, ktorej výrobky sa postupne dostali na Balkán, do Malej Ázie a Turecka. Prvé záznamy v cechovej knihe o výrobe nožiarskych súčiastok pochádzajú z roku 1721. Významným medzníkom v histórii obce bol rok 1881, keď tu na podnet podnikateľa Róberta Kompordayho založili kúpele, ktoré v danom čase neboli len klimatické, ale hostia tu absolvovali aj vodoliečebné kúry.

V Štóse sa nachádza pamätný rodný dom spisovateľa Zoltána Fábryho, maďarského spisovateľa žijúceho a tvoriaceho na Slovensku s expozíciou prístupnou verejnosti, ktorú tvorí jeho knižnica s vyše 10 tisíc zväzkami kníh, ale aj jeho osobné veci v takom stave, ako počas spisovateľovho života. Významnou dominantou obce je pôvodne gotický rímsko-katolícky kostol sv. Jána Nepomuckého. Pôvodná jednoloďová stavba vznikla v gotickom slohu v druhej polovici 13. storočia, avšak v roku 1542 prešla kompletnou prestavbou i dostavbou východnej lode. V dôsledku toho tu dodnes prevláda renesančný sloh. Okrem rímsko-katolíckeho kostola sv. Jána Nepomuckého sa v Štóse na hlavnej ulici nachádza aj evanjelický kostol, ktorý bol postavený v 18. storočí. V kostole je hodnotná pôvodná kazateľnica a pozornosť si zasluhuje aj neskorobaroková kovová krstiteľnica z roku 1780, alebo funkčný historický organ, ktorý evanjelici zakúpili z katolíckeho kostola v roku 1790. Nemenej zaujímavou je honosná obytná stavba - vila továrnika Jozefa Wlaszlovitsa postavená v klasicistickom slohu z 19. storočia, ktorá patrila kedysi najbohatšiemu mužovi obce.

Charakteristika erbu

Stos erbErb je motivovaný baníckou symbolikou, ktorá sa nachádzala aj na samotnej pečati obce už v roku 1697.

Erb tvorí červený štít, v ktorého vrchnej časti je situovaná zlatá sedemcípa hviezda. Pod hviezdou sa nachádzajú dve skrížené banícke kladivá so zlatými rúčkami, ktoré sú doplnené štyrmi striebornými okrúhlymi útvarmi rovnakej veľkosti.

contentmap_plugin

Loga partnerov