Vyšný Klátov

Erb obce Vyšný Klátov

Počet obyvateľov: 442
Rozloha: 1 789 ha

Adresa Obecného úradu: Vyšný Klátov 131, 044 12 Nižný Klátov
Telefón: 055 / 696 71 21
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.vysnyklatov.sk

Informácie o obci

Obec sa nachádza na styku severozápadnej časti Košickej kotliny so Slovenským Rudohorím. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1332. Pôvodní obyvatelia obce boli nemeckého pôvodu aj keď v období 16. a 17. storočia prichádzali do obce aj Slováci, no boli stále v menšine. Prevažne slovenskou obcou sa stala až v druhej polovici 18.storočia.

Počas historického vývoja sa názov obce niekoľkokrát zmenil a mala názvy ako: Superior Turas – Tukes, Fel – Teukes, Superior Beckseyffen, Wiszneho Tekuskeho, Wisny Tokes, a Vyšny Tejkeš. Počas rokov 1938-1944 bola obec pričlenená k Maďarsku pod názvom Felsotokes. Obyvatelia sa živili tradične poľnohospodárstvom, prácou v lesoch a výrobou poľnohospodárskych náradí z dreva.

Obci dominuje katolícky kostol zasvätený najsvätejšej trojici postavený v roku 1869 na mieste staršieho kostola, z ktorého ostala iba veža, ktorá bola pričlenená k novému kostolu. Za návštevu stojí aj minimúzeum ľudovej architektúry, ktoré ponúka pohľad do zvykov a tradícií tohto regiónu.

Charakteristika obce

Vysny Klatov erbMotív nachádzajúci sa v erbe pochádza z obecnej pečate z roku 1839 a znázorňuje prírodné prostredie so zverou.

Erb je tvorený modrým štítom, v ktorého spodnej časti je situovaná zelená lúka, po ktorej kráčajú dva strieborné jelene so zlatým parožím a zlatými kopytami. Medzi jeleňmi sa do výšky týči vysoký zlatý strom s listnatým porastom striebornej farby.

contentmap_plugin

Loga partnerov