Vyšný Medzev

Erb obce Vyšný Medzev

Počet obyvateľov: 535
Rozloha: 3 243 ha

Adresa Obecného úradu: Hrdinov SNP 152, 044 25 Medzev
Telefón: 055 / 489 82 71
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.vysnymedzev.sk

Informácie o obci

Obec Vyšný Medzev leží na juhovýchodných svahoch Slovenského Rudohoria, v doline rieky Bodvy. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1427, kedy patrila premonštrátom sídliacim v Jasove. Vznikla už pri existujúcom Nižnom Medzeve, ktorý dnes vystupuje pod názvom mesto Medzev.

Obec tvorili najmä „mantáci", čiže obyvatelia nemecko-flámskeho pôvodu, ktorí na územie súčasného Slovenska prichádzali vo viacerých vlnách od 13. storočia. Kráľ ich tu pozýval a dával im rôzne výhody, pretože táto oblasť bola po tatárskych vpádoch takmer vyľudnená. Obyvatelia obce sa zaoberali baníctvom a hutníctvom kovov. Okrem baníctva a kováčstva sa obyvateľstvo živilo aj uhliarstvom, výrobou šindlí, krajčírstvom, prácou v lesoch a výrobou klincov a korýt.

Množstvo nerastných surovín a početné vodné toky podnietili vznik hámrov, v ktorých sa vyrábali konečné výrobky ako sekery, motyky a lopaty. Za cisára Leopolda I. získal Vyšný Medzev štatút slobodného kráľovského banského mesta. Za čias Márie Terézie získala obec aj trhové právo a v tomto období bola nesmierne ekonomicky silná, o čom svedčí aj zachované kultúrne bohaté námestie. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia sa Vyšný a Nižný Medzev spojili do jednej lokality, a Medzev získal štatút mesta. V roku 1999 došlo k opätovnému osamostatneniu oboch sídel, pričom štatút mesta ostal Nižnému Medzevu rovnako ako aj názov - Medzev. Vyšný Medzev má štatút obce a patrí k nej aj kedysi samostatná banícka osada Baňa Lucia.

Dominantou obce je rímsko-katolícky barokový kostol sv. Márie Magdalény, ktorý bol postavený na mieste už neexistujúceho pôvodného kostola v roku 1773. V kostole nájdeme vzácny barokový oltár, ktorý bol pôvodne umiestnený v jasovskom kláštore, nemenej vzácnym je organ kostola, pochádzajúci z prelomu 16. a 17. storočia.

Charakteristika erbu

Vysny Medzev erbMotív erbu znázorňujúci Pannu Máriu s Ježiškom a symboliku baníctva pochádza z obecnej pečate, ktorej história sa datuje do roku 1652.

Erb tvorí červený štít, ktorého ústrednou postavou je Panna Mária so zlatou korunou a zlatým žezlom v ľavej ruke. Vo svojej pravej ruke drží malého Ježiška so zlatou korunou, ktorý má vo svojej pravej ruke uchopené zlaté jablko ukončené dvojkrížom. Spodná časť a bočné časti biblického výjavu sú zdobené dvoma zlatými ratolesťami. V spodnej časti samotného erbu sa nachádzajú tri strieborné vŕšky, nad ktorými sú prekrížené dve banícke kladivá so zlatými rúčkami.

contentmap_plugin

Loga partnerov