Zlatá Idka

Erb obce Zlatá Idka

Počet obyvateľov: 385
Rozloha: 1 625 ha

Adresa Obecného úradu: Časť Valál 114, 044 61 Zlatá Idka
Telefón: 055 / 466 91 11
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Web: www.zlataidka.sk

Informácie o obci

Obec Zlatá Idka je situovaná v Slovenskom Rudohorí, s najvyššie položeným vrchom Kojšovou hoľou. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1349 a spomína sa ako obec s richtárom a baňou na zlato a striebro. Vznikla z pôvodne menších osád, ktoré rástli pri jednotlivých baniach. V potoku Ida sa ryžovalo zlato, ktoré ďalej slúžilo na razenie mincí. Samotná banícka činnosť v obci zanikla v roku 1939.

V stredoveku bola Zlatá Idka osídľovaná predovšetkým nemeckými baníkmi, ktorý sa okrem dolovania zaoberali aj chovom poľnohospodárskych zvierat. Od konca 17. storočia sa obec stala čisto slovenskou dedinou.

Zaujímavým miestom v obci je pamiatkovo chránená štôlňa Breuner, založená v 40-tych rokoch 19. storočia alebo budova zvonice pochádzajúcej z čias výstavby huty na výrobu striebra z roku 1823, ktorá slúžila na oznamovanie signálov, najmä pri krízových situáciách. Dominantou celého územia je Kojšovská hoľa, na vrchole ktorej je meteorologická stanica a ktorá poskytuje výborné podmienky na lyžovanie alebo pešiu turistiku či cykloturistiku.

Charakteristika erbu

Zlata Idka erbMotív erbu je inšpirovaný baníckou a hutníckou tematikou, ktorá je znázornená aj na obecnej pečati pochádzajúcej z roku 1784.

Erb je tvorený modrým štítom, v ktorého strede sú situované dve skrížené banské kladivá zlatej farby. Po ich oboch bokoch je umiestnené hutnícke náradie v podobe zlatej tyče a zlatých vidlíc.

contentmap_plugin

Loga partnerov